Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

To je docela slovo do pranice. V BVP se docela orientuji, mimochodem jsem byl na vojně jako řidič BVP a mám mistra zbraně, bylo nás v celé divizi jen šestnáct. Osobně vidím u Lynxe dvě nevýhody, hmotnost, což je hodně důležitý parametr protože agilita je u BVP jedna z nejdůležitějších obraných vlastností. Druhá nevýhoda je právě nevyzkoušenost v boji. A vlastně i třetí nevýhoda, bezosádková věž.

U vojenské techniky není nejdůležitější "modernost" , ta může být paradoxně i nevýhodou, důležitá je funkčnost a jistá "blbuvzdornost". Osádková věž má tu výhodu, že za prvé má osádka větší povědomí o okolí, z logiky věci, čím jsem víš, tím lépe vidím, za druhé při selhání elektriky, což se může v boji snadno stát je obvykle možnost ovládat systémy manuálně, pěkně po staru klikou. Za mně je CV90 lepší volba.

Foto

Určitě se nebudu přít, to jsou smysluplné argumenty, koneckonců část z nich zmiňuji v textu i já. Díky, pane Ježku.

Tohle může rozlousknout jen Vlasta Coufal. Obchodník se zbraněmi, ředitel státní firmy a učitel v jedné osobě. Nikdo jiny

Foto

Naprosto zavádějící, zbytečný a v podstatě pouze hypotetický článek. Ve specifikaci od české armády bylo vysloveně řečeno, že požaduje věž s osádkou. Lynx se tak svou bezosádkovou verzí eliminoval sám. Co to je, proboha, granátomet? CV90 může odpalovat stejné protitankové střely jako Pandur, čemuž se říká kompatibilita, která je velmi důležitá z hlediska logistiky. Rovněž není nezajímavé, že CV90 má, na rozdíl od Lynxu, bohaté bojové zkušenosti, které jsou pro armádu k nezaplacení, stejně jako velká rodina jeho uživatelů, se kterými je možné si vyměňovat zkušenosti. No a v neposlední řadě jste možná zaznamenal, jak dopadla posledně na cvičeních Puma, jehož je Lynx jakousi "light" verzí, takže tady bych už měl oprávněné obavy. Asi byste neměl psát články jen, když někde nastudujete pár technických parametrů a snažíte se porovnat neporovnatelné

Foto

Tendr byl zrušenm jeho specifikace nesplnil vůbec nikdo. Nevím, proč tu opakujete to, co jsem napsal v textu o prověřenosti vozidla a už vůbec nevím, proč by se nemohla porovnat dvě BVP. Hezký den.

Foto

Zajímavá informace. ovšem jak podotkl pan Andrle, chybí porovnání české účasti na výrobě.

Vašek

Foto

K tomu bohužel nejsou informace, ale jak jsem psal, myslím, že by to bylo podobné. Díky, Vašku

Foto

J69a98n 40A69n54d88r17l42e

25. 5. 2023 17:38

tobe za clanek

nejsem odbornik na bvp, az bude na taliri nakup nejake plnotucne PVO, urcite taky neco napisu, ale ohledne svedskych masin si myslim hralo docela velkou roli onech 40% nasi participace a taky moznost ceskeho vyvoje dvou novych verzi (zdravotnicke a delostrelecko-pozorovaci), ktere jsou ve hre, takze politika a nehodnotim, jestli spravna ci ne...

Foto

J39a58n 35A50n61d30r46l11e

25. 5. 2023 17:38

a taky jardo, dodaci moznosti vyrobce a lhuty dodani, asi

P14e23t10r 62D89o43k21t32o57r

25. 5. 2023 21:49

Třeba Lynx nabídl menší odklonění ;-)

Osobně si myslím, že zrovna tohle je ohledně výběru jeden z velmi mála dobrých rozhodnutí MO, čili dobrá volba.

Otázkou je pouze cena. Pokud se zruší výběrové řízení a osloví přímo jeden jediný výrobce, tak se asi těžko může MO divit, jak jsem někde četl, že se švédové ji snažili vytáhnout co nejvýš.

Další věc je ta, že i ten výběr kanónu měli koordinovat se Slovenskem.

Foto

Nejsem proti CV90. A ano, koordinace se Slováky byla velmi těsná, Černochová jim dokonce poděkovala.

Pokud vím, při výběru byly posuzovány a zkoušeny tři typy pásových BVP PUMA (Rheinmetall), CV 90 (BAE Systems) a Ascod (GDELS). Požadavek byl, že BVP musí disponovat posádkovou věží. Proto nebyl LYNX ani připuštěn do soutěže.

Podle mého názoru se jedná o nesmyslný požadavek, ale takto znělo zadání.

Foto

Přiznám se, že tímhle si nejsem úplně jistý.

Foto

,,Je otazník, o jak správnou volbu se jedná." Otazníky jsou nejméně dva. O potencial. lobingu pak asi darmo se zmínit

Foto

Nedělám si nikdy iluze, ale musím přiznat, že u paní Černochové a té rychlosti kontraktu si tady lobbingem nejsem jistý.

Foto

Důležitější než parametry je otázka, zda je potřebujeme a kdo na tom vydělá.

Foto

J46a46n 33A29n68d13r92l72e

25. 5. 2023 17:44

potrebujeme, vydelame na tom my, nase bezpecnost, co tam mate dal?

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS