Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

Chameleoni z ANO jsou teď konzervativní, budou dělat vládě peklo

23. 05. 2023 8:10:29
Hnutí ANO si chystá již třetí tvář od svého vzniku, Andrej Babiš zkouší naprosto vše, aby získal co nejvíce voličů a můžeme opět očekávat obří a zcela nesmyslné obstrukce hrazené z kapes daňových poplatníků.

Účast šéfa ANO na konferenci konzervativců v Budapešti vyslala jasný signál, kam chce Andrej Babiš hnutí směřovat. Odteď se bude jednat o konzervativní uskupení. Spolupracovníci Andreje Babiše jsou minimálně velmi zmatení, protože dosavadní mantra byla, že ANO je hnutím pro všechny. Jedná se o další veletoč slovenského magnáta. Heslo, které ANO vyneslo do špičky české politiky bylo řídit stát jako firmu. V souvislosti s tím se vedla tvrdá kampaň proti obsazování míst v dozorčích radách politiky. Oboje nakonec zcela vyhořelo. Ve chvíli, kdy se Andrej Babiš stal premiérem, politika ANO nabrala velmi silný punc levicového zaměření, které zcela zásadním způsobem zesílilo s příchodem covidu, kdy se orientace ANO stala prakticky čistě levicovou a zcela převálcovala klasickou levici v podobě ČSSD. Vzhledem k tomu, že preference ANO jsou víceméně konstantní, rozhodl se zřejmě Andrej Babiš pro další změnu a chce stranu profilovat jako konzervativní.

Ponecháme-li stranou voliče ANO, kteří zřejmě ze strany šéfa ANO skousnou snad úplně všechno, nelze nevidět, že se nejedná o nic jiného než o křišťálově průhledný oportunismus. Andrej Babiš už zase začal objíždět regiony a rok dopředu rozjíždí kampaň k dalším volbám. Jeho tah na bránu v podobě moci je neuvěřitelný. Snahu profilovat stranu jako konzervativní ovšem trochu kazí pár faktorů, které se jasně ukázaly v rozhovoru Karla Havlíčka pro iDnes.

Pochopitelně hlavním terčem kritiky je vládní balíček opatření pro snížení rozpočtového schodku státních financí. Ne, vláda v žádném případě není ideální. Sporné osobnosti jako Blažek, Černochová, Stanjura nebo i koneckonců předseda zcela zdiskreditovaného hnutí Starostů Vít Rakušan. Kdo se jen trochu orientuje v komunální politice ví, jaká je realita tohoto hnutí, byť je vněm nepochybně celá řada velmi slušných lidí. Vládní balíček je v podstatě kosmetický a horkou jehlou šitý návrh, který kritický schodek prostě a jednoduše nevyřeší. A bohužel má nepochybně pravdu Václav Klaus, že ještě dojde k jeho změkčení. Drzost ministra Stanjury, který vyhlašuje změnu padesáti zákonů a tváří se přitom, kolik udělali práce, je neuvěřitelná. Jsem voličem Pětikoalice a volil bych jí přesto jednoznačně znovu, protože ANO považuji za nevolitelné. O Okamurovi se snad ani nemá smysl bavit. To ovšem neznamená, že vláda je nekritizovatelná, jak se někteří její voliči tváří při sebemenším náznaku útoku proti ní. Opět si netroufá skutečně sáhnout do státní správy a zeštíhlit jí. Osobně se domnívám, že jediným reálným řešením schodku jsou investice a růst HDP. Mandatorní výdaje jsou doslova děsivá čísla a rozhovor s opozičním Karlem Havlíčkem jen ukazuje, jak je ANO naprosto neschopné, papouškovské hnutí, které by tyto výdaje vytrvale a populisticky zvyšovalo.

Havlíček prakticky není schopen říct, co by jeho hnutí dělalo, pokud by bylo ve vládě. Z rozhovoru je to jasně patrné. Je neuvěřitelné, že z jedné strany kritizuje vládu za nedostatečná opatření a z druhé strany by valorizaci důchodů ponechal tak, jak byla. To už je doslova konsternující, protože důchody jsou největší zátěží rozpočtu a je jasné, že Babišovo vládou nastavený trend je naprosto neudržitelný. Kázat o hospodářské politice by mu šlo, ale nějaká sebereflexe je nejen pro něj zcela cizí slovo. Schodek odstartovalo ANO, úsporná opatření neprovedlo vůbec žádná. Plošně rozhazovalo stovky miliard a teď se bude tvářit, jak si je vědomé nebezpečnosti nárůstu dluhu státu. Hujerovství Karla Havlíčka dosahuje závratných výšin a nic nepomůže to, že s v ANO chtějí tvářit, že to Andrej Babiš pouští z ruky.

Už je trapné jak všechny vlády vždy dokáží jen zvýšit daň z tabákových výrobků, potažmo alkoholu a hazardu. Na tom by se hoši shodli, jak exministr tvrdí. Co by stát asi dělal, kdyby lidé opravdu přestali kouřit? Neustálé trapné opoziční hýkání ohledně zmražení platů politiků. To prostě nejsou rozhodující částky pro státní rozpočet, jen vytrvalé populistické lákání voličů na falešnou skromnost politiků. Pochopitelně Karel nezapomněl ani na EET, jako by to byla nějaká spása. Dalším bonmotem je kritika zelené politiky EU, kterou současná vláda bohužel také prakticky bez výhrad následuje. Havlíček se tváří jako odpůrce, přitom jeho šéf v pozici premiéra dělal úplně to samé, co dělá Petr Fiala dnes. A to je Fiala v mnohem horší pozici, protože Babiš už se zavázal ke spoustě věcí, které teď vláda musí plnit.

Pro stát, a nejen náš, je doslova kritické, že prakticky přestala existovat konstruktivní opozice. Pětikolalice v opozici také nebyla žádná hitparáda a ODS nezapomenu schválení superhrubé mzdy v tu nejnevhodnější dobu, byť jsem je volil. Ale rozhovor s Karlem Havlíčkem jasně ukázal, že ANO už vůbec neví, co by v této situaci dělalo a díky Bohu za to, že si Petr Fiala aspoň troufnul zmírnit valorizaci důchodů. Stát na to prostě nemá. Ale to ANO vůbec nezajímá. Teď se bude tvářit, že je konzervativní, je tohle konzervativizmus? Ta bezbřehá touha po korytu je tak do očí bijící, že je prostě jasné, kdo tvoří drtivou část voličů tohoto hyperpopulistického a oportunistického hnutí. Představu si každý může udělat sám. Hlavně, že budou dělat peklo a nepochybně obstruovat.

Autor: Jaroslav Červenka | úterý 23.5.2023 8:10 | karma článku: 38.84 | přečteno: 2986x

Další články blogera

Jaroslav Červenka

Salome

Když je ta neděle :-). Strach dělá z lidí, kteří by mohli být přáteli, milenci, partnery, cizince. Shirley MacClaine.

28.5.2023 v 15:09 | Karma článku: 15.83 | Přečteno: 361 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Kyjev má zjevně propracovaný plán protiofenzivy, dochází Kremlu dech?

Zprávy z Ukrajiny jsou plné dezinformací, přesto se z nich dá mnohé vyčíst. Otázka zní, zda je Rusko pes, který štěká, ale nekouše.

28.5.2023 v 7:20 | Karma článku: 32.86 | Přečteno: 3238 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Ministr Bek navrhuje prodloužit povinnou školní docházku, opět bez pochopení konsekvencí

Říká se, že společnost je taková, jaké je její školství. A naše školství je koncepčně dlouhodobě naprosto zanedbané, zatížené neustále se měnícími tlaky a mraky přihlouplých projektů.

27.5.2023 v 12:24 | Karma článku: 26.07 | Přečteno: 1245 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Černá a bílá

Trvalost, vytrvalost a vytrvalost navzdory všem možným překážkám, sklíčenostem a nemožnostem: Právě to odlišuje silnou duši od slabé ve všech věcech. - Thomas Carlyle

26.5.2023 v 16:06 | Karma článku: 20.56 | Přečteno: 745 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ondřej Šebesta

Daň z nemovitosti

Již slyším vzlyky Alenány Schillerové nad tím, jak si takové šílené peníze má dovolit ubohá starobní důchodkyně. Odpověď je jednoduchá: není důvodu, aby ta dáma bydlela sama v bytě o rozloze 100 metrů čtverečních.

29.5.2023 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 22 | Diskuse

Jiří Nápravník

Kdo zaplatí požár v Českém a Saském Švýcarsku

Při výslechu pachatele, který založil požár posedu v Českém Švýcarsku, se přiznal i k založení požáru, který přerostl v největší požár v novodobých dějinách ČR i sousedního Saska. Je tedy čas bavit se i o náhradě škody.

28.5.2023 v 20:07 | Karma článku: 11.25 | Přečteno: 168 | Diskuse

Josef Nožička

Jak jde šetřící Fialova vláda příkladem ostatním občanům

Politici by v dobách, kdy je potřeba si určitým způsobem utáhnout opasky, měli jít ostatním občanům příkladem. A něco takového se u většiny členů současné Fialovy vlády dosud rozhodně neděje.

28.5.2023 v 11:00 | Karma článku: 44.87 | Přečteno: 4872 | Diskuse

Josef Zbořil

80. let od popravy Masarykova tajemníka Vasila Škracha aneb omluvme se za CHCIMÍRa

28.5.2023 si připomínáme 80. výročí od popravy Masarykova tajemníka Vasila Škracha, rodáka z Prostějova. Připomeňme si jeho památku navzdory výzvám některých současníků o omluvách za předky či že byl do posledních hodin CHCIMÍRem.

28.5.2023 v 8:46 | Karma článku: 20.84 | Přečteno: 401 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Kyjev má zjevně propracovaný plán protiofenzivy, dochází Kremlu dech?

Zprávy z Ukrajiny jsou plné dezinformací, přesto se z nich dá mnohé vyčíst. Otázka zní, zda je Rusko pes, který štěká, ale nekouše.

28.5.2023 v 7:20 | Karma článku: 32.86 | Přečteno: 3238 | Diskuse
Počet článků 174 Celková karma 28.87 Průměrná čtenost 2188

Bývalý vedoucí pracovník ve školství, manažer kempu v Českém Krumlově, VZS, PR manager. V současnosti OSVČ -lektor, školitel, kouč. 

https://www.soudobahistorie.cz/

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...