Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

Pomoc Ukrajině nabývá zcela nových dimenzí, půjde do tuhého

3. 02. 2023 15:23:16
V následujících týdnech a měsících bude Kyjevu poskytnuto značné množství těžké techniky ze západních zemí. Zároveň to ovšem bude logistická noční můra.

Již několik týdnů se ví o dodávkách bojových vozidel pěchoty (BVP) Bradley ze Spojených států. Bude se jednat o verzi M2A2 z roku 1988. Stroj má pancíř, který ruské BMP-2 (nejnasazovanější ruské BVP) již neprorazí a měl by odolat 30mm protipancéřové hlavici na vzdálenost 500 metrů. Unese výsadek šesti mužů a nese k okamžitému odpálení dvě rakety TOW, které spolehlivě zničí jakýkoli ruský tank. Součástí dodávky je mj. i 100 obrněných transportérů M113, 138 Humvee, 56 vozidel MRAP (stroje konstruované tak, aby odolali výbuchu miny) a třeba munici pro HIMARS. Balík je celkově opravdu veliký v hodnotě 3 miliard dolarů.

Německo ohlásilo dodávku 40 BVP Marder 1. Stroj je schopen dopravit na bojiště až 7 vojáků a využívá 20mm rychlopalný kanon. Pro boj s tanky využívá protitankovou střelu (PTŔS) Milan, která se však zatím na Ukrajině příliš neosvědčila. Má být schopna probít až 500 mm homogeního pancíře, ale zdá se, že parametrů nedosahuje. S největší pravděpodobností proto, že se nedostane přes reaktivní pancéřování obrněnců. To svým výbuchem rozmělní kumulativní hlavici a odrazí jí. Dále Němci poskytnou baterii protiletadlových Patriotů, které jsou dostatečně známé.

Velmi zajímavým přírůstkem budou francouzské stíhače tanků AMX-10RC. V současnosti se vedou spory, zda se jedná o lehký tank, byť vozidlo je kolové. Jeho hlavní devizou je 105mm kanon schopný používat protitankovou munici. Je slabě pancéřované a pro regulérní boj nepříliš vhodné. Takže takticky buď střelba zpoza fronty nebo využití u speciálních jednotek. Stroj je schopen plavby a Dněpr u Chersonu by dokázal překonat za 7 minut. T-80 nebo T-90 by ovšem byl schopen zřejmě zničit jen palbou z boků.

Článek by byl nesmírně dlouhý, pokud by se měl zabývat všem prostředky poskytovanými Ukrajině. Američané třeba dodají termovize, neřízené střely, ale i deky. Zajímavé jsou události posledních dnů. Najednou se roztrhl pytel s nabídkami tanků. Britové nabízí svůj Challenger, který je považován za nejspolehlivější na světě snad s výjimkou izraelské Merkavy. Londýn v této chvíli řeší jak stroje ochránit před případným ukořistěním a zřejmě budou pro každý z nich vyžadovat speciální odtahové vozidlo!!! Francouzi zvažují svůj Leclerc, velmi drahý tank, který kvůli ceně prodali jen do SAE. Ale parametrově se rovná zbrusunovému jihokorejskému K2 Panther.

Američané poskytnou starší verze Abramsů, nejtěžších tanků světa. A světe div se, Berlín se hnul konečně také, poskytne starší verze Leopardů 2. Okamžitě se připojilo Dánsko a Španělsko. Ale pokud Madrid nabízí to, co nabízel kdysi nám, tak bude problém se zprovozněním. Německý pročínský a částečně proruský kancléř Scholz zřejmě konečně podlehl mezinárodnímu tlaku. Berlín dokonce zvažuje poskytnout Leopardy 1, ale to bude velmi problematické, jedná se o staré stroje, které budou těžko provozuschopné.

Nebudu už uvádět konkrétní data, ale z logistického hlediska se jedná o noční můru. Některé stroje jezdí na naftu, některé na benzín. Nemají unifikované hlavně děl, různé ráže a některé s hladkým vývrtem hlavně, některé s drážkovaným. O náhradních dílech nemá smysl mluvit. Nejlehčí z nich je Leclerc s 54,5 tuny. To je pořád mnohem víc než naprostá většina ruských tanků. A mosty na Ukrajině jsou pochopitelně dimenzovány na stroje sovětské výroby. Budou-li chtít překonat vodní tok, nezbude většinou nic jiného než pontonový most. V každém případě se jedná o stroje, které se buď ruským tankům hravě vyrovnají nebo výrazně překonají. A hlavně posádky jsou daleko lépe chráněny.

Poslední věc, kterou zmíním, jsou rakety GLSDB. Klouzavá střela s GPS naváděním a schopností manévrovat. Mají dostřel 150 kilometrů, takřka dvojnásobek oproti střelám pro HIMARS, které Kyjevu poskytují Američané. Je nutné si uvědomit, že Rusové se bez železnice vůbec nehnou. Kvůli HIMARS museli výrazně posunout svá překladiště pro materiál a munici. S GLSDB jim nastává nový a hodně velký problém. Další auta, další řidiči, ještě obtížnější logistika. Nemluvě o schopnosti Ukrajinců zasáhnout značnou část Krymu. Včetně Sevastopolu. Doufejme, že toto vše přispěje k porážce toho kvazifašistického státu a vítězství Ukrajinců.

Autor: Jaroslav Červenka | pátek 3.2.2023 15:23 | karma článku: 30.29 | přečteno: 1171x

Další články blogera

Jaroslav Červenka

Salome

Když je ta neděle :-). Strach dělá z lidí, kteří by mohli být přáteli, milenci, partnery, cizince. Shirley MacClaine.

28.5.2023 v 15:09 | Karma článku: 15.57 | Přečteno: 357 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Kyjev má zjevně propracovaný plán protiofenzivy, dochází Kremlu dech?

Zprávy z Ukrajiny jsou plné dezinformací, přesto se z nich dá mnohé vyčíst. Otázka zní, zda je Rusko pes, který štěká, ale nekouše.

28.5.2023 v 7:20 | Karma článku: 32.86 | Přečteno: 3113 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Ministr Bek navrhuje prodloužit povinnou školní docházku, opět bez pochopení konsekvencí

Říká se, že společnost je taková, jaké je její školství. A naše školství je koncepčně dlouhodobě naprosto zanedbané, zatížené neustále se měnícími tlaky a mraky přihlouplých projektů.

27.5.2023 v 12:24 | Karma článku: 26.07 | Přečteno: 1242 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Černá a bílá

Trvalost, vytrvalost a vytrvalost navzdory všem možným překážkám, sklíčenostem a nemožnostem: Právě to odlišuje silnou duši od slabé ve všech věcech. - Thomas Carlyle

26.5.2023 v 16:06 | Karma článku: 20.56 | Přečteno: 745 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Karla Šimonovská - Slezáková

Jarní milování

Dnešní článek je o milování, protože podle mne je to společně se zdravím to nejdůležitější, co v životě máme.

28.5.2023 v 22:33 | Karma článku: 15.78 | Přečteno: 171 | Diskuse

Filip Vajdík

Buddhovo BMI

Na základě teorie vyváženého BMI vám povím ideální váhu pro vaši výšku. Tato váha, pokud si ji budete udržovat, bude vyvážená jako jing a jang.

28.5.2023 v 8:13 | Karma článku: 5.33 | Přečteno: 177 | Diskuse

Olga Medová

Kávu si osladím. Nebo ne.

Začalo to někdy před dvaceti lety na úřadě... „Jak se jmenujete?“ „Oliveriusová.“ „Cože??? Oliva Jůzová?“ „Neee...“

27.5.2023 v 21:44 | Karma článku: 12.59 | Přečteno: 351 | Diskuse

Marek Valiček

53 pohlaví country

O tom, co se aktuálně děje v Cannes mám málo informací. Jenže... i ten červenej koberec na hvězdami prošpikovaném Boulevard de la Croisette včera večer jistě ještě více zčervenal závistí při porovnání s eventem ve Středoklukách.

27.5.2023 v 10:12 | Karma článku: 22.09 | Přečteno: 525 | Diskuse

Petr Kotek

Chlapeček, nebo holčička? To je tak omezující…

Instagram a jemu podobné sítě zvané sociální by se měly zakázat. Omezují totiž mladé lidi, kteří teprve formují svou identitu, ve svobodné volbě pohlaví.

27.5.2023 v 9:00 | Karma článku: 14.23 | Přečteno: 466 | Diskuse
Počet článků 174 Celková karma 28.85 Průměrná čtenost 2187

Bývalý vedoucí pracovník ve školství, manažer kempu v Českém Krumlově, VZS, PR manager. V současnosti OSVČ -lektor, školitel, kouč. 

https://www.soudobahistorie.cz/

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...