Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. března 2023 Marián

Pomoc Ukrajině nabývá zcela nových dimenzí, půjde do tuhého

3. 02. 2023 15:23:16
V následujících týdnech a měsících bude Kyjevu poskytnuto značné množství těžké techniky ze západních zemí. Zároveň to ovšem bude logistická noční můra.

Již několik týdnů se ví o dodávkách bojových vozidel pěchoty (BVP) Bradley ze Spojených států. Bude se jednat o verzi M2A2 z roku 1988. Stroj má pancíř, který ruské BMP-2 (nejnasazovanější ruské BVP) již neprorazí a měl by odolat 30mm protipancéřové hlavici na vzdálenost 500 metrů. Unese výsadek šesti mužů a nese k okamžitému odpálení dvě rakety TOW, které spolehlivě zničí jakýkoli ruský tank. Součástí dodávky je mj. i 100 obrněných transportérů M113, 138 Humvee, 56 vozidel MRAP (stroje konstruované tak, aby odolali výbuchu miny) a třeba munici pro HIMARS. Balík je celkově opravdu veliký v hodnotě 3 miliard dolarů.

Německo ohlásilo dodávku 40 BVP Marder 1. Stroj je schopen dopravit na bojiště až 7 vojáků a využívá 20mm rychlopalný kanon. Pro boj s tanky využívá protitankovou střelu (PTŔS) Milan, která se však zatím na Ukrajině příliš neosvědčila. Má být schopna probít až 500 mm homogeního pancíře, ale zdá se, že parametrů nedosahuje. S největší pravděpodobností proto, že se nedostane přes reaktivní pancéřování obrněnců. To svým výbuchem rozmělní kumulativní hlavici a odrazí jí. Dále Němci poskytnou baterii protiletadlových Patriotů, které jsou dostatečně známé.

Velmi zajímavým přírůstkem budou francouzské stíhače tanků AMX-10RC. V současnosti se vedou spory, zda se jedná o lehký tank, byť vozidlo je kolové. Jeho hlavní devizou je 105mm kanon schopný používat protitankovou munici. Je slabě pancéřované a pro regulérní boj nepříliš vhodné. Takže takticky buď střelba zpoza fronty nebo využití u speciálních jednotek. Stroj je schopen plavby a Dněpr u Chersonu by dokázal překonat za 7 minut. T-80 nebo T-90 by ovšem byl schopen zřejmě zničit jen palbou z boků.

Článek by byl nesmírně dlouhý, pokud by se měl zabývat všem prostředky poskytovanými Ukrajině. Američané třeba dodají termovize, neřízené střely, ale i deky. Zajímavé jsou události posledních dnů. Najednou se roztrhl pytel s nabídkami tanků. Britové nabízí svůj Challenger, který je považován za nejspolehlivější na světě snad s výjimkou izraelské Merkavy. Londýn v této chvíli řeší jak stroje ochránit před případným ukořistěním a zřejmě budou pro každý z nich vyžadovat speciální odtahové vozidlo!!! Francouzi zvažují svůj Leclerc, velmi drahý tank, který kvůli ceně prodali jen do SAE. Ale parametrově se rovná zbrusunovému jihokorejskému K2 Panther.

Američané poskytnou starší verze Abramsů, nejtěžších tanků světa. A světe div se, Berlín se hnul konečně také, poskytne starší verze Leopardů 2. Okamžitě se připojilo Dánsko a Španělsko. Ale pokud Madrid nabízí to, co nabízel kdysi nám, tak bude problém se zprovozněním. Německý pročínský a částečně proruský kancléř Scholz zřejmě konečně podlehl mezinárodnímu tlaku. Berlín dokonce zvažuje poskytnout Leopardy 1, ale to bude velmi problematické, jedná se o staré stroje, které budou těžko provozuschopné.

Nebudu už uvádět konkrétní data, ale z logistického hlediska se jedná o noční můru. Některé stroje jezdí na naftu, některé na benzín. Nemají unifikované hlavně děl, různé ráže a některé s hladkým vývrtem hlavně, některé s drážkovaným. O náhradních dílech nemá smysl mluvit. Nejlehčí z nich je Leclerc s 54,5 tuny. To je pořád mnohem víc než naprostá většina ruských tanků. A mosty na Ukrajině jsou pochopitelně dimenzovány na stroje sovětské výroby. Budou-li chtít překonat vodní tok, nezbude většinou nic jiného než pontonový most. V každém případě se jedná o stroje, které se buď ruským tankům hravě vyrovnají nebo výrazně překonají. A hlavně posádky jsou daleko lépe chráněny.

Poslední věc, kterou zmíním, jsou rakety GLSDB. Klouzavá střela s GPS naváděním a schopností manévrovat. Mají dostřel 150 kilometrů, takřka dvojnásobek oproti střelám pro HIMARS, které Kyjevu poskytují Američané. Je nutné si uvědomit, že Rusové se bez železnice vůbec nehnou. Kvůli HIMARS museli výrazně posunout svá překladiště pro materiál a munici. S GLSDB jim nastává nový a hodně velký problém. Další auta, další řidiči, ještě obtížnější logistika. Nemluvě o schopnosti Ukrajinců zasáhnout značnou část Krymu. Včetně Sevastopolu. Doufejme, že toto vše přispěje k porážce toho kvazifašistického státu a vítězství Ukrajinců.

Autor: Jaroslav Červenka | pátek 3.2.2023 15:23 | karma článku: 30.29 | přečteno: 1171x

Další články blogera

Jaroslav Červenka

Zklidnění

Většina lidské bolesti je zbytečná. Bolest si způsobujete sami, dokud se necháte ovládat svou myslí. Eckhart Tolle

26.2.2023 v 8:39 | Karma článku: 19.22 | Přečteno: 410 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Prigožin spasitelem Ruska

Přestože je šéf Vagnerovců zjevný extrém v ruských mocenských špičkách, je také zároveň zrcadlem ruské společnosti jako celku.

26.2.2023 v 5:54 | Karma článku: 37.43 | Přečteno: 2301 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Rusko je nepoučitelné, jako mezek opakuje historicky stále stejné chyby

Dnes je přesně rok, co jsme s vyraženým dechem začali sledovat barbarský vpád kremelských hord na Ukrajinu. Skrz to máme i možnost vidět, kde se nachází náš svět a lidé okolo nás.

24.2.2023 v 10:19 | Karma článku: 28.88 | Přečteno: 561 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Medveděv vytrvale reflektuje strach ruských mocenských špiček

Pološílená rétorika Dmitrije Medveděva často vyráží dech, kdysi celkem seriózní politik se změnil ve válečného štváče se zcela zločinným narativem.

23.2.2023 v 5:16 | Karma článku: 36.33 | Přečteno: 2441 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Horst Anton Haslbauer

Nedobrovolná cesta nyní vede z kopce

Ernsta jsem se zeptal, jestli si umí představit, jak daleko to tam dolů může být. "Jistě," odvětil, "ten chlap měl pravdu, musíme tu samou štreku dolů, co jsme předtím šli nahoru." Teď to šlo aspoň dolů a při pohledu na vesnici

25.3.2023 v 7:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse

Helena Vlachová

Čím se baví někteří důchodci

Někteří lidé důchodového věku pro mě představují mravní bídu. Naprostý marasmus. Čeští důchodci na tom bezesporu nejsou finančně špatně, zato duchovní úroveň některých z nich nestojí za nic.

25.3.2023 v 7:16 | Karma článku: 13.18 | Přečteno: 385 | Diskuse

Jan Pražák

Neodbytná žebračka

„Dobrý den, mladý pane, budete si přát oběd?“ Zeptala se mě servírka, a aniž by čekala na odpověď, položila přede mě jídelní lístek. Pak rychlým pohledem zhodnotila můj zevnějšek, uznale povytáhla obočí a chystala se odběhnout.

25.3.2023 v 7:07 | Karma článku: 12.92 | Přečteno: 179 | Diskuse

Jiří Herblich

Kdo pochopí člověka? Jedině ten kdo jej poslal, přeci

Nedej se unést životem tak, že zapomeneš kdo jsi. Tato slova byla vyřčená člověkem..................

24.3.2023 v 9:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Brigita Tóthová

Výběr osudu

Jak moc je možné ovlivnit vlastní osud a osudy našich dětí? Jak velkou moc máme změnit postoje a rozhodnutí, která jsou nám předhozena osudem k prožitku? Může nás zachránit někdo zvenčí, anebo jsme odkázáni jen sami na sebe?

24.3.2023 v 7:50 | Karma článku: 6.44 | Přečteno: 121 | Diskuse
Počet článků 163 Celková karma 30.02 Průměrná čtenost 2165

Bývalý vedoucí pracovník ve školství, manažer kempu v Českém Krumlově, VZS, PR manager. V současnosti OSVČ -lektor, školitel, kouč. 

https://www.soudobahistorie.cz/

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...